niedziela, 4 września 2016

Podróże małe i duże - Morsko zamek Bąkowiec

 Dzisiaj zapraszam Was na wycieczkę do zapomnianego " Zamku na skale " . Ruiny zamku Bąkowiec -bo o nim tu mowa leżą na szlaku Zamków Orlich Gniazd . Zdjęcia przedstawiam w kolejności ich robienia . Jak zwykle nie mogłam oprzeć się pokusie i obeszłam zamek dookoła i muszę Wam powiedzieć iż nie jest to takie proste . Ale zacznijmy od początku ....

                                                   Troszkę z wiadomości Początki zamku nie są dokładnie znane. Pierwotnie mogła istnieć tu drewniana warownia, wzniesiona z początkiem XIV w. i należąca do rodu Toporczyków, którzy przybrali także nazwisko Morskich. Zapewne mieli oni na sumieniu grabieżczy proceder, za co Władysław Łokietek odebrał im tutejsze ziemie, przekazując wieś Morsko w 1327 r. klasztorowi w Mstowie. Nie mamy pewności co do tego, że istniał tu wówczas zamek. Możliwe, iż obiekt obronny powstał podczas wznoszenia innych Orlich Gniazd - za czasów Kazimierza Wielkiego - ale także tutejsza warownia mogła być dziełem księcia Władysława Opolczyka. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1390 r., gdy należał on do Mikołaja Strzały. Tutejsze ziemie wielokrotnie zresztą przechodziły z rąk do rąk. Gruntowną rozbudowę na przełomie XVI i XVII w., a być może nawet wybudowanie od nowa, zamek zawdzięczał rodowi Włodków. Już jednak w w. XVII (po najeździe szwedzkim) forteca zaczęła popadać w ruinę. XX wiek przyniósł z sobą szereg dziwacznych pomysłów. Jeszcze przed wojną właściciel terenu, architekt Witold Czeczott, korzystając z materiału pozyskanego z murów zamku wybudował tu dom mieszkalny. W czasach PRL teren przekształcono w ośrodek wypoczynkowy, szpecąc ruiny nowymi budynkami oraz konstrukcją wyciągu narciarskiego. Zachowany w postaci ruiny zamek „Bąkowiec” wzniesiony został na planie nieregularnego wieloboku. Kamienna brama, po której pozostały do dziś fragmenty, wprowadzała na niewielki dziedziniec, który otoczony był murem i czworokątnymi pomieszczeniami położonymi po przeciwległych stronach. W narożnikach znajdowały się baszty pełniące rolę obserwacyjno-obronną. Fortyfikacje zamku były bardzo trudno dostępne - dotrzeć tu można było jedynie przez system pomostów i drabin.
  Wiadomości  za strony      Szlak Orlich Gniazd - TUTAJ


 
                             Ukryte lub zarośnięte drzwi .
                               Dawna studnia - dzisiaj zanieczyszczony dół .


   A tyle z historii możemy dowiedzieć się na miejscu .
                    Moje spostrzeżenia : 
Mogłoby być to piękne miejsce na odpoczynek w podróży - mogło gdyby nie odpoczywający tam wczasowicze , którym każdy turysta przeszkadza . A i właściciele ośrodka całkiem jakby o turystach przyjezdnych zapomnieli  . Moja opinia nie jest jednostronna , gdyż razem z nami w to ustronne , dalekie od głównej drogi miejsce podjechały dwa inne samochody .

14 komentarzy:

KonKata pisze...

bo turysta przyjezdny mało pieniążków zostawia ot co....

Anna pisze...

A beautiful place !!!
Anna

nawanna pisze...

To bardzo przykre:( Zamkiem, właściwie jego ruinami, jestem zauroczona.
Pozdrawiam Ewuś:)

olla123 pisze...

Piękne, malownicze miejsce! Zdjęcia bardzo mi się podobają, smuci mnie opinia o przyjezdnych.
Pozdrawiam serdecznie!

Beata T pisze...

Fajne miejsce wypatrzyłaś no cóż niektórzy chcą zarobić ale nie myślą że przyjazne podejście daje darmową reklamę
pozdrawiam

Gosia pisze...

Bardzo wyjątkowe miejsce

Malwina pisze...

Przypomnienie z historii i bardzo ładne zdjęcia.

UTKANE Z PASJI pisze...

Dawno nie byłam w tych rejonach a o tym zamku nie słyszałam, musze to zapamietać...pozdrawiam:)

Marzenka Dmowska pisze...

O, muszę koniecznie tam pojechać :-) Pozdrawiam serdecznie

Renka pisze...

Piękna relacja i cudne zdjęcia. Dziękuję za możliwość zwiedzenia :)

Eve Jank pisze...

Piękne miejsce :)

Aya w Świecie Lalek pisze...

Wspaniałe widoki! Bardzo lubię takie krajobrazy :-) Pozdrawiam cieplutko. :-)

Renik pisze...

Bardzo ładny zamek, pięknie uwieczniony na fotografiach.

Inka pisze...

niesamowite klimaty ♥