wtorek, 28 marca 2017

Podróże małe i duże - Wiedeń

W Wiedniu znalazłam się pewnego zimowego dnia. Gdy u nas szalały mrozy tam był raptem lekki przymrozek. Miasto zachwyciło mnie swoim urokiem, zresztą jak nie ulec urokowi tylu pięknym zabytkom. Muszę koniecznie tutaj wrócić tylko może w cieplejszym okresie, kiedy będzie słonecznie i kolorowo.

Zapraszam na zwiedzanie :

  Pałac Schonbrunn -został zbudowany w XVII_XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I. W 1996 wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac utrzymany jest w stylu rokoko i posiada 1441 komnat ale tylko 45 zostało udostępnionych. 

Teren wokół pałacu to przepiękny ogród utrzymany w stylu francuskim.Aż chce się ten ogród zobaczyć gdy jest pełen kwitnących kwiatów. Cudnie musi wyglądać ten różany tunel.


Fontanna Neptuna została wzniesiona na życzenie Marii Teresy Habsburg w 1780 r. Powyżej fontanny na 60m wzgórzu w 1775 r. wzniesiono barokową Gloriettę. Została ona postawiona jako pomnik - sprawiedliwej wojny, która doprowadziła do pokoju.


 Dzisiaj znajduje się tam kawiarnia , z okien której można podziwiać niżej położony pałac oraz panoramę miasta.

Pałac Hofburg był siedzibą władców Austrii od XIII w. do 1918 r. Przez renesansową Bramę Szwajcarską wchodzi się na plac z pomnikiem Franciszka II. W barokowym skrzydle Leopolda mieści się obecnie siedziba prezydenta Austrii.


                   Burgtheater - Teatr Zamkowy został otwarty w 1741r.

Budynek Parlamentu powstał w latach 1874-1883 jako siedziba obrad Rady Państwa. Dzisiaj prowadzone są tam obrady dwóch izb parlamentu Austrii.


 Kościół Wotywny został zbudowany w XIX w. na wzór francuskich katedr gotyckich z XIII w. Świątynia upamiętnia ocalenie z zamachu cesarza Franciszka Józefa I. Ciekawostką jest, że w ogłoszonym konkursie na projekt budowli I miejsce zajął projektant Kościoła Zbawiciela w Bielsku- Białej - Heinrich von Ferstel.

  Kościół św. Piotra znajduje się w centrum miasta, mało widoczny a jest jedną z najciekawszych barokowych świątyń Wiednia. Według legendy powstał on na miejscu dawnego obozu rzymskiego założonego przez Karola Wielkiego około 800 r.


Kościół Karola Boromeusza - został ufundowany przez Karola VI w 1713 po epidemii dżumy. Wzniesiono go na planie elipsy połączonej z krzyżem greckim. Dwie kolumny- dzwonnice zostały pokryte spiralnie biegnącymi płaskorzeźbami.

Kościół św. Ruprechta to najstarszy XII w. kościół Wiednia. Był wielokrotnie rekonstruowany i przebudowywany.

     Katedra św. Szczepana jest największą świątynią w Europie, jej długość to 107 m , a szerokość to 34 metry. Najwyższa z czterech wież ma 136,4 metra wysokości. Katedra posiada dwadzieścia dwa dzwony.

Wiener Prater to 1700ha tereny łowieckie przekształcone w park publiczny.  Znajduje się tam 65 metrowy i ważący 430t diabelski młyn. Obraca się on bardzo powoli pozwalając podziwiać panoramę Wiednia.                                                            Lodowisko przed  Ratuszem

                                                     Pałac i pomnik cesarza Franciszka.

                                                                        Uniwersytet Wiedeński                                                                              Fontanna ślubu

                                                 Pomnik Józefa II przy Pałacu Pallavicini

                                  No i nie mogło zabraknąć wizyty na stadionie .
15 komentarzy:

Jadwiga Król pisze...

Jak mi się marzy zwiedzenie Wiednia-może kiedyś:))Pozdrawiam

Anna Iwańska pisze...

Ewuniu dziękuję za ta fajną wirtualną wycieczkę. Większość tych miejsc miałam okazję zobaczyć na żywo i fajnie było sobie przypomnieć. Tez mi się Wiedeń szalenie podobał.
Pozdrawiam

Marzenka Dmowska pisze...

O, Wiedeń coś pięknego. Trzeba zobaczyć też w karnawale :-))

annamaria magda pisze...

Bylam.z.koncem.kwietnia.i.ogrod.w.Shonnbrum.po.prostu.cudowny,na.terenie.jest.tez.Dom.Motyli,gdzie.mozna.chodzic.wsrod.pieknych.kolorowych.motyli,ktore.lataja.po.duzym.pomieszczeniu.wsrod.roslin.pozdrawiam

Marta K. pisze...

Zdjęcia przywołały miłe wspomnienia z mojego pobytu w tym pięknym mieście. Niebawem będę znów w Wiedniu, mam zamiar odwiedzić muzeum Klimta by zobaczyć jego legendarny Pocałunek. Ciepło pozdrawiam:)

Crissi pisze...

Wien ist eine wunderschöne Stadt!

tonka pisze...

Wspaniały!Wciąż na mojej liście do odwiedzenia i jakoś wciąż odkładany ale miło było z Tobą [pozwiedzać:))

Wioletta Jagiełło-Czech pisze...

Piękne widoki. Wiedeń to urocze miasto. :)

olla123 pisze...

Imponujące zabytki! Piękne zdjęcia, dziękuję za fotorelację i pozdrawiam serdecznie!

Marille pisze...

Fajnie przypomniałaś zdjęciami Wiedeń. Nie byłam już tam kilka lat i chętnie bym znowu zajrzała.
Bardzo ciekawe miasto.
Pozdrawiam serdecznie :)

♥ Łucja-Maria ♥ pisze...

Wspaniała relacja z przepięknego Wiednia.
Dziękuję, odżyły moje wspomnienia.
Pozdrawiam:)

Atelier Marysi pisze...

Wspaniała wycieczka . Wiedeń jest bardzo pięknym miastem. Pozdrawiam serdecznie.

Gosia pisze...

Urocze miasto :)

Ewa Allekorale pisze...

Wiedeń, to jedno z miast na moje wishliście miast do odwiedzenia.Bardzo chciałabym je zobaczyć jesienią albo wiosną ale jakoś zawsze mi nie po drodze. Może kiedyś...

Dalwi Szyje pisze...

Pięknie sama chciałam się tam wybrać.