wtorek, 9 maja 2017

Podróże małe i duże - Ogrodzieniec

          Zamek Ogrodzieniec to najpiękniejszy i największy zamek Jury Krakowsko-Częstochowskiej.  Zamek nie znajduje się w miejscowości Ogrodzieniec, lecz 2 km dalej na wschód, w Podzamczu. Pod względem architektonicznym ogrodzieniecki zamek jest niewątpliwie najbardziej interesującą budowlą obronną na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a składa się z kilku zróżnicowanych fragmentów z przewagą gotyku w stylu włoskim i francuskim. Przy jego wznoszeniu budowniczowie musieli wykorzystać miejsce na skałkach i wśród skał, co podyktowane było względami obronnymi, a współcześnie związane jest z pięknem krajobrazu.
Jego kubatura wynosi aż 32000 m3, to trzeba zobaczyć!

                                       Widok na skałki - Wielbłąd
    Lewa strona to styl gotycki - prawa / niewidoczna na zdjęciu/ to renesans.Ciekawostki !
 Zdaniem niektórych zamek Ogrodzieniec jest miejscem nawiedzonym, pojawia się tu nocami słynny Pies z Ogrodzieńca. Czarny wielki pies biega po murach ciągnąc za sobą długi łańcuch. Podobno strzeże on skarbu ukrytego w podziemiach.

Moje spostrzeżenia:
 Wycieczka jest raczej czasochłonna i żeby wszystko obejść dwie godziny to mało ale warto ten czas poświęcić. Wszelkie ścieżki są dobrze przygotowane i oznaczone.
WAŻNE !
  Zwiedzanie zaczynajmy od pomieszczenia nr1 - jeżeli pójdziemy inaczej okaże się , że idziecie pod prąd a jest za wąsko żeby się minąć.

 Denerwowały mnie jedynie dodatkowe atrakcje przed samym zamkiem, a głównie głośna muzyka dobiegająca z każdego stoiska inna i wzajemnie się zagłuszająca. Z atrakcji jest tam wszystko żeby zainteresować dzieci - tylko jak dziecko ma tyle super atrakcji to czy zainteresuje się jakimiś ruinami.

  Bilet wstępu na zamek to                  12,00 zł      dzieci   8,00zł
zamek + Gród na górze Birów to         16,00zł       dzieci 11,00 zł

 

8 komentarzy:

Marille pisze...

Bardzo intersujące miejsce i ciekawa wycieczka. Jeszcze tam nie byłam. Może kiedyś uda mi się dotrzeć.
Pozdrawiam serdecznie :)

Gosia pisze...

Super wycieczka, bardzo ciekawe miejsce :)

sosnowygaik pisze...

Pięknie tam;)

Ольга pisze...

Красивые фотографии!!!

Atelier Marysi pisze...

Nie byłam w Ogrodzieńcu jeszcze. Dziękuję za uwagi i wyczerpujące informacje , dobrze wiedzieć. Pozdrawiam serdecznie.

♥ Łucja-Maria ♥ pisze...

Wspaniała relacja z Ogrodzieńca.
Lubiłam ten zamek. Teraz wdarła się tam ogromna komercja.
Pozdrawiam:)

Azalia pisze...

Trafiłam do Ciebie przypadkowo i bardzo się cieszę. Wzruszyłam się patrząc na zdjęcia zamku. To moje dzieciństwo aż do 16 roku życia. Znałam tam każdy kamień, a teraz... jak widzę to bardzo dużo zmian. Dziękuję za ten post. Pozdrawiam

Sonia2017 pisze...

Mieszkałam od tego miejsca 17km w Zawierciu, teraz mieszkam trochę dalej ale też bywam, miałam tam sesję ślubną. Pozdrawiam