sobota, 14 kwietnia 2018

Podróże małe i duże - Rabsztyn

         Coraz cieplej się robi to czas zacząć planować różne wycieczki. Dzisiaj polecam Rabsztyn. Miejscowość leżącą nieopodal Olkusza. Znajdują się tam osadzone na szczycie wapiennego wzgórza okazałe ruiny zamku.Pochodząca z XIII wieku, niegdyś królewska warownia, była niejednokrotnie rozbudowywana m.in.przez Kazimierza Wielkiego. Budowla składała się - z zamku górnego, średniego i dolnego oraz pałacu. W XVII wieku olbrzymich zniszczeń zamku dokonali Szwedzi.Pozostała baszta została na początku XX wieku wysadzona w powietrze przez poszukiwaczy skarbów. 
Od początków XXI wieku zamek ulega rekonstrukcji. Można zwiedzić zamek górny i wieżę z tarasem widokowym. Mogę powiedzieć jedno : Jeżeli ktoś ma kłopoty z lękiem wysokości to będą olbrzymie kłopoty przy schodzeniu z wieży. Wchodząc po schodach i mijając kolejne etapy wysokości nie widać. Jednak gdy wychodząc z wieży spojrzymy w dół, to różnica poziomów robi kolosalne wrażenie.
 Zwiedzanie ruin zamku w Rabsztynie polecam jako przerwę w podróży. Odpoczynek, który pozwoli się nam rozruszać i w słoneczny dzień odpocząć w pięknym miejscu. 
Ciekawostki:
 W XVI wieku za czasów panowania króla Stefana Batorego, w Raszynie była niewielka hodowla lwów. Zwierzęta te trzymano dla króla jeszcze tylko w Krakowie, w Warszawie i na Litwie. 
Zamek posiadał tajemnicze przejście łączące go z pobliską Januszową Górą.
 Archeolodzy odnaleźli dobrze zachowane fragmenty podstawy ołtarza z zamkowej kaplicy, posadzkę z glazurowanych płytek ceramicznych oraz fragmenty pieca, którym ogrzewano zamek.
Bilet wstępu tylko 5 zł.
7 komentarzy:

Anna pisze...

A great place to visit ! And the view ! Beautiful !
Anna

Marzenka Dmowska pisze...

Ruiny zamków zawsze robią na mnie wrażenie :-)

Gosia pisze...

Ruiny ma ją w sobie coś niepowtarzalnego.

klikaf pisze...

jestem z Olkusza, ciesze sie, że Ci sie u nas spodobało :-) Wszystkie zamki ze szlaku orlich gniazd maja w sobie coć intrygującego :-) Choc ten odniowiony Rabsztym nie jest tak klimatyczny jak surowe ruiny.....

KonKata pisze...

w sumie rzut beretem, dzięki za relacje

Ольга pisze...

Красивые фотографии!!!

co coya pisze...

Bardzo ładne, wiosenne zdjęcia.
Genting Crown