środa, 11 lipca 2018

Klasztor Hieronimitów

         Początki budowy Klasztoru Hieronimitów datuje się w XV wieku, za czasów  panowania króla Manuela I. Budowa trwała ponad 100 lat. Król Manuel I do opieki nad klasztorem wybrał  Zakon św. Hieronima. Zakon Hieronimitów zajmował klasztor do czasu kasacji zakonów w Portugalii w roku 1834.  Klasztor ma ponad 300 metrów długości i jest wykonany w większości z wapienia. Część klasztorna ma kształt kwadratu z dziedzińcem pośrodku. Budynek posiada dwie bogato zdobione kondygnacje i jest uważany za perłę stylu manuelińskiego. Od roku 1983 klasztor wpisany jest na światową listę zabytków UNESCO.


Krużganki Klasztoru mogą zachwycić każdego. Kiedyś były przeznaczone do odpoczynku i medytacji mnichów zamieszkujących klasztor. Na dwóch kondygnacjach Klasztoru znajdziemy cudowne przykłady wykorzystania stylu manuelińskiego. Znajdziemy tam  motywy religijne, symbole królewskie czy motywy związane z wyprawami morskimi lub naturą.

   Kościół św. Marii ma dwa wejścia. Portal wejściowy o wysokości 32 m dzisiaj służy jako wejście główne. Najładniejszy widok na wnętrze Kościoła i jego charakterystyczne kolumny podtrzymujące sklepienie jest z chóru i jego balkonu. Po obu stronach głównego ołtarza w bocznych nawach pochowani są dwaj portugalscy królowie Manuel I oraz Joao III. Witraże zostały wymienione w połowie XX wieku.

4 komentarze:

Anna pisze...

Belles photos des Jeronimos !!!
Bonne vacances !
Anna

♥ Łucja-Maria ♥ pisze...

Architektura klasztoru Hieronimitów budzi podziw u każdego odwiedzającego to niezwykłe miejsce.
Byłam nim oczarowana. Piękna relacja i wspaniałe zdjęcia.
Serdecznie pozdrawiam:)

Gosia pisze...

Cudowne miejsce :), zapiera dech.

Sikoreczka pisze...

Magiczne miejsce. Cudowna architektura. Zachwycam się tym klasztorem.