niedziela, 14 kwietnia 2019

Podróże małe i duże - Helsinki

     Stolicę Finlandii można podziwiać już w trakcie lotu nad miastem.Widok setek wysp każdego wprawi w zachwyt. Helsinki najlepiej zacząć zwiedzać od Placu Senackiego, gdzie znajdziemy najbardziej rozpoznawalną budowlę miasta  Katedrę Luterańską - Tuomiokirko. Biały budynek z zielonymi kopułami jest widoczny z wielu punktów miasta. Budowę Katedry prowadzono w latach 1820-1850, ale oficjalnie zakończono dopiero w 1952 roku. Poniżej Katedry stoi pomnik cara Aleksandra II przypominający czasy panowania Rosji w Finlandii.

Eduskuntalo – siedziba fińskiego parlamentu, czyli Eduskunty. Budowlę skonstruowano w latach 1926-1931. Charakterystycznym elementem tego pięciopiętrowego budynku jest frontalna kolumnada (14 ogromnych kolumn) znajdująca się u szczytu schodów prowadzących do wejścia.

Czytaj dalej na blogu: https://www.dalekoniedaleko.pl/pol-dnia-w-helsinkach/

 Budynek siedziby parlamentu- Eduskuntalo. Pięciopiętrowy gmach powstał w latach 1926-1931. Z daleka widać 14 ogromnych kolumn znajdujących się u szczytu schodów.

Czytaj dalej na blogu: https://www.dalekoniedaleko.pl/pol-dnia-w-helsinkach/


 Kościół Temppeliaukio- Kościół wykuty w skale.Projekt powstał w 1961 roku. Budowla jest całkowicie wbudowana w skałę. Znajdująca się na wysokości ulicy posadzka  wyeliminowała potrzebę budowy schodów. Dach o średnicy 24 metrów pokryty jest miedzianą dachówką połączonej z szybami. W kościele  jest znakomita akustyka pozwalająca na organizowanie w tym miejscu koncertów.

 Kościół- Świątynia ciszy. Okrągła,wspaniale oświetlona budowla  jest budynkiem dla wszystkich, którzy potrzebują się wyciszyć.  To miejsce dostępne dla osób każdego wyznania bez wyjątku. Jeden warunek  rozmowy zabronione.


   Sobór Uspieński - Katedra Prawosławna pw. Zaśnięcia Bogarodzicy. Została wybudowana w 1868 roku. Złotymi kopułami  prezentuje rosyjskie wpływy w Finlandii.


    Carl Gustaf Mannerheim szwedzki arystokrata to największy bohater Finlandii, który zwyciężył bolszewików dając wolność fińskiemu narodowi. Jest porównywany do naszego Józefa Piłsudskiego.
      Kyosti Kallio urodzony jako Gustaf Kallio był premierem, a później prezydentem Finlandii.


 Villa Angelica- miejsce, które trzeba koniecznie odwiedzić. Kawiarnia mieszcząca się w prywatnej willi, gdzie każdy pokój jest inaczej urządzony. Lokal prowadzony przez Polkę, mieszkającą od wielu lat w tym cudownym miejscu.


 Gastronomiczna wizytówka fińskiego jedzenia to serwująca późnym wieczorem posiłki restauracja Ravintola Nokka.


      W domu i pracowni fińskiego malarza Akseli Gallen-Kallela mieści się od 1961 roku muzeum oraz kawiarnia.         Vanhankaupunki - Stare Miasto w Helsinkach znajduje się 5 km od centrum miasta.

    Pozostałości po założonym w 1570 roku Starym Mieście. Dzisiaj jest tu pięknie zalesiony park.
                                 Elektrownia z czerwonej cegły  z 1890 roku.                                
                                                               Skaliste wybrzeże.
                                          Jak w każdym kraju tak i tu jest Most Miłości.
   

       Mający  8,5 metra wysokości Bad Bad Boy po raz pierwszy został zaprezentowany w 2014 roku. Po dwóch latach rzeźba została przeniesiona koło budynku Muzeum Komputera i Gier komputerowych . Posąg nosi nazwę Bad Bad Boy zaprojektowany został przez Tommi Toija.

4 komentarze:

♥ Łucja-Maria ♥ pisze...

Piękna relacja i wspaniałe zdjęcia. Marzy mi się poznanie tego miasta.
Pozdrawiam serdecznie:)

W Harmonii pisze...

Świetne zdjęcia. Każda podróż to nowe doświadczenie, a widoki pozostaną zachowane w pamięci. Nikt ich nie odbierze.

Aleksandra Strzelecka pisze...

Super, bardzo ciekawa relacja. Oglądam zdjęcia i oglądam. Piękne! Serdeczniepozdrawiam

Beata T pisze...

Ale świetna wycieczka, a ile smaczków wypatrzyłaś - posąg super ;)