czwartek, 20 kwietnia 2017

Podróże małe i duże - Siewierz Zamek Biskupi

   Siewierz to kolejny przystanek na trasie zwiedzania " Zamków Jury Krakowsko- Częstochowskiej ". Praktycznie to tym razem właśnie od niego zaczęliśmy zwiedzanie z prostego powodu leży on najbliżej od naszego miejsca zamieszkania. Jego położenie to centralna część woj. śląskiego. Zachód Jury Krakowsko-Częstochowskiej około 40 km na południe od Częstochowy.


  Zamek w Siewierzu zbudowany został na początku XIV w. w zakolu rzeki, wśród bagien i mokradeł na sztucznie utworzonej wyspie. Jako jeden z nielicznych budowli  posiada zwodzony most. Od 1443r był własnością biskupów krakowskich, książąt siewierskich.W 1655 r. - zamek został zdobyty i ograbiony przez Szwedów. Stacjonował tu także oddział Stefana Czarnieckiego.Od 1790r. kiedy to Sejm Wielki zlikwidował księstwo siewierskie zamek powoli popadał w ruinę. Od końca XX w. zamek zaczęto zabezpieczać i rekonstruować.


                          Baszta ze strzeleckimi kluczami.
           U góry ściana zachodnia zamku - poniżej ściana wschodnia.                  Wizualizacja - tak wyglądało kiedyś.


  Moje spostrzeżenia:
 Zwiedzanie zamku jest bezpłatne należy  jedynie zgłosić się do Informacji Turystycznej.Tam też dostaniemy foldery reklamowe, a przemiła pani z IT oprowadzi nas po ruinach zamku.Miejsce warte obejrzenia nie tylko ze względu na zamek i odbywające się na nim imprezy, ale na całe miasto. Jestem pełna podziwu dla GOSPODARZY MIASTA za wspaniałą infrastrukturę miejscowości.

4 komentarze:

kgosia pisze...

Tam jeszcze nie byłam :)Mieszkasz w Kędzierzynie? To ja niedaleko :)

malaala pisze...

Rewelacja!!!Uwielbiam stare zamki!!!Historia stoi przed oczami jak żywa !!!:)

Gosia pisze...

Zamczyska są świetne :)

olla123 pisze...

Nigdy tam nie byłam a wygląda wspaniale! Piękna eskapada i wielki kawał historii!
Dziękuję i pozdrawiam :-)