czwartek, 8 kwietnia 2021

Podróże małe i duże - Tajlandzkie słonie

            Słoń to symbol Tajlandii. Zwierze uważane prawie za święte, przynoszące szczęście, a zarazem strasznie męczone. Od 1998 roku 13 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Słonia. Święto to ustanowiono dla uświadomienia narodowi jak ważne są słonie w życiu i kulturze tajskiej.

  Słoń malujący obrazy to jedna z wielu atrakcji w Tajlandii. Rzadko kto wie jak wielkim cierpieniem zwierzęcia jest to opłacone. Słonie nie potrafią malować. To co robią to bolesna tresura wymuszająca odpowiednie ruchy trąby. Każdy słoń maluje inny wyuczony obraz.
W czasie oglądania widowisk zazwyczaj jesteśmy oczarowani inscenizacją. Wychodzimy pełni podziwu dla wszystkich artystów, jak również dla wspaniale wytresowanych zwierząt.
  Jeżeli będziemy kiedykolwiek chcieli przejechać się na wielbłądzie, słoniu czy innym zwierzęciu zwróćmy najpierw uwagę w jakich warunkach on przebywa i jak wygląda. Poranione, postrzępione uszy u słonia świadczą o torturach. Tresura polega na łamaniu ducha słonia. Wygląda to tak iż małe 3-6 letnie słoniątko zabiera się od matki. Zamyka się go do małej klatki gdzie ma ograniczone ruchy, a jego głowa i uszy zostają bite i kłute. Gdy słoń już ma złamanego ducha walki i  zrobi wszystko żeby tylko go nie bito, przychodzi osoba której zwierze nie zna. Ona daje mu dobre jedzenie i zaczyna o słonia dbać. To jest faktyczny właściciel słonia. Nie znaczy to iż przestaje zwierzę bić . W ręku opiekunów słoni zawsze jest metalowy pręt do bicia.
Dlatego skupmy się bardziej na podziwianiu słoni jako dzieło artystów, a żywe zwierzęta niech zachwycają nas w miejscach gdzie nie dzieje im się krzywda.


Powiecie sama była i się ....  Mądry człowiek po szkodzie. Zaintrygowały mnie te poranione uszy słoni i dlatego jest ten post.


5 komentarzy:

Anna Iwańska pisze...

Powiem tak nigdy nie byłam w Tajlandii i raczej się tam nie wybieram to nie moje klimaty. Ale bardzo mnie poruszyła historia słoni. Nie jestem w stanie zrozumieć niektórych ludzi.
Pozdrawiam

Renka pisze...

Straszny jest los tych słoni... Fajnie że piszesz o tym wszystkim, bo uświadomisz część osób. Pozdrawiam.

evejank.blogspot.com pisze...

Biedne te słonie nie dość że na siłę chcą z nich zrobić artystów to okupują to takim cierpieniem. Przeciętny człowiek patrzy zachwyca się i nie pojęcia jaka jest prawda. Przykre w sumie

AgataZinkiewicz pisze...

Słoń jest mądry... I silny, Piękny. Mógłby rządzić. I kiedyś to się stanie. . A tych ludzi nie rozumiem. Wstrętni.

Ela 17 pisze...

Pięknie opisane i super fotki.